PLAZMA KESİM

PLAZMA KESİM

AJAN PLAZMA-OXY KESME OTOMATİK 4000 KW 2000X6000

Hyphertherm Oksijen HPR400XD 3000×8000

Plazma kesim makinaları, basınçlı hava ve yüksek hızlarda ince bir nozuldan geçen hidrojen ve nitrojen gibi inert gazları kullanır. Gazların, yüksek hızların ve konsantre bir basınç alanının birleşimi, plazma olarak da bilinen elektriksel olarak iletken iyonize gaz oluşturur. Bu yöntem alev bazlı kesme makinelerinde kesilemeyen metallerde kullanılır.

Plazma kesme, ilk olarak 1950’lerde alevle kesilemeyen metaller için bir teknik olarak geliştirilmiştir. Hızlandırılmış bir sıcak plazma motoru ile malzemeleri kesen bir işlemdir. Ama plazma nedir? Plazma, maddenin dördüncü halidir; katı, sıvı ve gaz ilk üçüdür.

Plazma, gazların bir alt kümesi olarak kategorize edilmesine rağmen, yüklü parçacıklardan oluştuğu için gaz gibi davranmaz. Astrofiziksel alanda doğal olarak oluşur, ancak gaza yoğun ısıtma yoluyla enerji eklendiğinde yapay olarak yaratılabilir. Sonuç, yüksek elektrik iletkenliğine sahip iyonize gazdır: plazma.

Plazma kesmenin lazer kesmeye göre bir avantajı vardır o da daha kalın malzemeleri işleyebilir. Aslında 180 mm’ye kadar malzeme kalınlıklarını işleyebilir. Plazma kesme, büyük iş parçalarında ve basit tasarımlarda en iyi sonucu verir. Aksine, lazer kesim hem küçük hem de büyük malzeme boyutlarını işleyebilir. Ve oldukça karmaşık tasarımları yönetebilir.

Hızlı Talep Formu