Siyah Çelik Çekme Boru

Çelik Çekme Dikişsiz Boru Nedir?

 Borular sıvı maddelerin bir yerden bir yere taşınabilmesi amacıyla kullanılan malzemelerdir. Bu taşıma işleminin tek bir boru ile yapılabilmesi mümkün olmadığından dolayı, ara bağlantı elemanları ile borular birbirlerine eklenmekte ve bu sayede akışın devamlılığı sağlanmaktadır. Taşıma işleminin sağlıklı olabilmesi için doğru boru seçimi büyük önem arz etmektedir. Yani taşınacak sıvı malzeme ile tercih edilen borunun uyumlu olması önemlidir. Boru söz konusu olduğu zaman, dikişsiz borular ön plana çıkmaktadır. Üretimi esnasında herhangi bir kesme ve birleştirme yöntemine başvurulmayan borular, dikişsiz boru olarak adlandırılmaktadır. Daha çok soğuk çekme yöntemi ile üretilen dikişsiz borularda birleşme noktası bulunmamaktadır.

 Çelik Çekme Dikişsiz Boru Üretimi

Dikişsiz çelik boru üretiminde iki yöntem söz konusudur. Bunlardan birincisi ekstrüzyon ile boru üretimi, diğeri ise özel haddeleme yöntemi ile boru üretimidir. Kullanışlılık açısından daha iyi olması nedeni ile özel haddeleme yöntemi daha çok tercih edilmektedir. Bu yöntemde silindir halindeki metal blokların içi sıcak işlemle delinmektedir. Delme işlemi, elde edilmek istenilen boru boyutuna bağlantılı olarak özel ayarlanmaktadır. Borunun herhangi bir yerden bükülmemesi ya da kaynaklanmaması nedeni ile bu yöntemde üretilen borular daha sağlamdır.

Çelik Çekme Dikişsiz Boru Kullanım Alanları

Çelik çekme dikişsiz borular, diğer boru türlerine göre daha yüksek maliyetlidir. Ancak buna karşın, diğerleri ile kıyaslama yapılamayacak kadar da sağlamdır. Bu yüzden de sağlamlığın ve direncin önemli olduğu alanlarda çelik çekme borular daha sık tercih edilmektedir. Makine imalat sanayi ile otomotiv yan sanayi bu konuda ön plana çıkmaktadır. Ayrıca savunma sanayinin pek çok alanında da çelik çekme dikişsiz borulardan yararlanılmaktadır. Petrokimya endüstrisi ile petrol sanayinin çeşitli alanlarında kimyasalların, basınçlı sıvıların ve petrol ürünlerinin güvenle taşınabilmesi için de çelik çekme dikişsiz borular tercih edilmektedir. Herhangi bir dikişi ve birleşme noktası olmaması nedeni ile bu borular basınca karşı yüksek dirençlidir. Elbette çelik çekme boruların yalnızca sıvı taşıma amacıyla kullanıldığını söylemek yanlıştır. Doğalgaz ve diğer basınçlı gazların taşınmasında da çekme borulardan yararlanılmaktadır.

Çekme boru ihtiyaçlarınızda Kaçmaz Metal birinci kalite ürünlerimiz ile daima yanınızdayız.

Bizimle iletişime geçerek detaylı bilgi alabilirsiniz.

ÜRÜN GALERİ